AnasayfaSık Kullanılanlara EkleGiriş Sayfam YapBize UlaşınKünyeReklamRSS
SİLVAN TİMES  =>
Göçe sebep kalmasın!
Son Dakika
YILDIRIM 65. HÜKÜMETİ AÇIKLADI ekovizyon - Kuzey Marmara Otoyolu'nda ücretler belli oldu ekovizyon - 3. Köprü bağlantı yolları için ihale yapıldı. İşte kazananlar:
Kürt boksör, milyarderin kızıyla nişanlandı
Kürt boksör, milyarderin kızıyla nişanlandı
 
Brezilyalı kadın peşmerge: NİŞTİMAN!
Brezilyalı kadın peşmerge: NİŞTİMAN!
 
Metrobüs sapığı aranıyor
Metrobüs sapığı aranıyor
 
IŞİD'in Elinden Kurtulan Ezidi Kürdü Kadından ABD'ye Çağrı
IŞİD'in Elinden Kurtulan Ezidi Kürdü Kadından ABD'ye Çağrı
Türkiye’nin ilk kaya gazı kuyusu Diyarbakır'da açılacak
 
Türkiye’nin ilk kaya gazı kuyusu Diyarbakır'da açılacak
9 Ekim 2013 Çarşamba 09:39
Enerji yönetimi kaynakları çalışmalardan ümitli. Türkiye’nin ilk kaya gazı kuyusu Shell operatörlüğünde açılıyor.
Facebook
Google
Twitter
Yazdır
Türkiye’nin ilk kaya gazıkuyusu, Shell operatörlüğünde Diyarbakır’da açılıyor.

Çalışmalardan olumlu sonuç alınması halinde şirket, 20’nin üzerinde yeni kuyu açacak.

Türkiye’nin ilk şeyl (petrol ve doğalgaz) kuyusu, bu ay içerisinde Diyarbakır’da (Konacık) açılıyor. Shell’in operatörlüğünde açılacak kuyuda 3 bin metreye inilecek. Üç bin metreden sonra sağlı-sollu yatay devam edecek çalışmalarda olumlu emarelere ulaşılırsa, Zaman'ın haberine göre, Shell bölgede 20’nin üzerinde kuyu açacak. Enerji yönetimi kaynakları, çalışmalardan umutlu olduklarını ve aramalarda gazın yanında petrol emaresine de ulaşılabileceği bilgisini verdi.

Kaya gazı olarak da adlandırılan şeyl çalışmalarında son dönemde ABD’de önemli gaz rezervlerine ulaşıldı. ABD’nin üretime geçmesiyle gaz fiyatlarında Avrupa ülkelerine göre büyük oranda düşüşler yaşandı. Şeyl çalışmaları, son zamanlarda Türkiye’de de konuşulmaya başlandı. Bu kapsamda Shell ve TPAO (Türkiye Petrol leri Anonim Ortaklığı), Diyarbakır-Batman bölgesinde çalışmalara başladı. ABD Enerji Bakanlığı ve TPAO verilerine göre Türkiye’nin Erzurum, Diyarbakır ve Trakya alanlarında şeyl gazı olduğu bilgilerine yer veriliyor. Şeyl kısaca, kayaçların küçük gözeneklerinde bulunan ve yatay sondajla üretilen konvansiyonel olmayan enerji kaynakları (petrol, doğalgaz) olarak tanımlanıyor.

KAPANAN KUYULAR AÇILACAK

Enerji yönetimi kaynakları, Güneydoğu Bölgesi’ndeki şeyl gazı ve petrol çalışmalarından ümitli. Milli petrol şirketi TPAO ve Shell’in çalışmalarıyla bölgedeki somut verilere ulaşılacak. Bu kapsamda Güneydoğu’da üretimi biten veya azalan kuyuların kaya gazı için yeniden açılması planlanıyor. Dünyada yeni model olan kayaların içindeki gaz ve petrolün bulunmasını “sezaryenle petrol bulma” şeklinde yorumlayan enerji yönetimi kaynakları, Türkiye’de bu metotla ciddi petrol ve gaz rezervine ulaşılabileceği bilgisini verdiler. Shell, ilk planda iki kuyu açacak.

En yüksek binadan 19 kat yüksek

Türkiye Petrollerleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Shell, Diyarbakır ve Batman şehirlerinin kuzeyinde petrol aramak için birlikte çalışmak üzere Kasım 2011’de anlaşma imzaladı.

Anlaşmaya göre, “Dadaş Projesi” adı verilen arama faaliyetlerini Shell yönetecek. Dadaş Projesi, devlet tarafından verilen yaklaşık 1.500 kilometrekarelik dört adet ruhsatlı alanı; güneyde Diyarbakır ile Batman ve kuzeyde Hazro ilçesi yakınlarında bir nokta ile proje alanını çaprazlama kesen Diyarbakır ve Silvan arasındaki otoyol arasındaki üçgeni oluşturuyor.

Ruhsat kapsamında Shell, TPAO ile birlikte yerin 3.000-4.500 metre altında bulunan bir şeyl tabakasında petrol arayacak. Bu katman, uçtan uca 28-43 adet futbol sahası kadar bir alana (Türkiye’nin en yüksek binası olan İstanbul Sapphire’ın yaklaşık olarak 13 veya 19 katı yüksekliğinde) denk geliyor. Hedef, Dadaş şeyl katmanının özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek.


Milliyet

Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
YazarlarVideogaleri
Fotogaleri
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur